تصویر هماتولوژی

خون‌شناسی یا هماتولوژی (به انگلیسیHematology) به مطالعه یاخته‌های خونی، انعقاد خون و فرایند خون‌سازی می‌پردازد. این علم مقدار و ساختمان و عمل سلول‌های خونی، پیش‌سازهای سلول‌های خونی را در مغز استخوان، ساختارهای شیمیایی پلاسما و عمل پلاکت‌ها و پروتئین‌هایی که در سیستم انعقادی دخالت دارند را بررسی می‌کند. از جمله بیماری‌های هموفیلی، آنمی، لخته شدن خون، سایر اختلالات خون‌ریزی و سرطان‌های خون مانند لنفوم در این دسته قرار دارند. آنالیز آزمایشگاهی خون اغلب توسط پزشک یا کارشناس ارشد آزمایشگاه انجام می‌شود.

خون‌شناسی با رشته‌های مختلف پزشکی و علوم پایه از جمله ایمنی‌شناسی، ژنتیک مولکولی، ژنتیک پزشکی و انسانی ارتباط نزدیک دارد.

وقتی بیمار می‌شوید ، ممکن است از شما آزمایش خون گرفته شود. خون ما می تواند اسراری را در خود نگه دارد که با چشم غیر مسلح به راحتی قابل مشاهده نیستند.

وقتی خون نتواند عملکرد طبیعی داشته باشد ، ممکن است بیماری هایی مانند کم خونی ، اختلالات لخته شدن ، سرطان خون و … رخ دهد.

دانشمندان یا پزشكانی كه خون را مطالعه می كنند ، خون شناس یا هماتولوژیست نامیده می‌شوند و آنها به طور خاص سلامت خون و بیماری های خونی را بررسی می كنند.

خون از گلبول های قرمز ، گلبول های سفید و پلاکت ها تشکیل شده است. اندام‌های بدن که تحت تأثیر خون قرار گرفته و یا به آن منتقل می شوند ، شامل رگ های خونی ، مغز استخوان ، غدد لنفاوی و طحال هستند. پروتئین های بدن نیز در خونریزی و لخته شدن نقش دارند.

مشکلات موجود در خون می تواند بسیاری از عملکردهای بدن را مختل کرده و باعث ایجاد یکسری عوارض شود. به همین دلیل ، خون شناسی – مطالعه و درمان اختلالات خونی – یک فوق تخصص پزشکی داخلی است.

متخصصان خون یا هماتولوژیست‌ها با شرایط مربوط به خون از جمله چندین نوع سرطان کار می کنند. آنها از انواع آزمایشات و روش‌های درمانی برای این موارد استفاده می کنند.

بسیاری از هماتولوژیست ها نیز در مورد انکولوژی ، شاخه ای از پزشکی که به تشخیص و درمان سرطان اختصاص دارد ، آموزش می بینند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوبت خود را رزرو کنید!